Kupujmo domace!
To je stav koji zastupa 90% Austrijanaca. Ne zato sto time pomazu svoju ekonomiju vec zato sto ne veruju da su namirnice uvezene iz ostalih zemalja (ukljucujuci tu i EU zemlje) zdrava.
Naime, uvrezeno je misljenje da Austrija ima jako visoke standarde u proizvodnji hrane, tako da ako kupite austrijski grasak ili papriku mozete biti sigurni da u njemu nece biti hormona, pesticida ili genetski modifikovnih komponenti.
Interesantno je da je ovo misljenje rasprostranjeno u svim djelovima Austrije, jer sam istu pricu cuo od ljudi koji zive u Klagenfurtu i u Becu.
Sta ovo znaci u praksi - ako hocete da kupujete Austrijski grsak, kesicu cete platiti 3.5 EUR. Ako kupite grasak proizveden u nekoj drugoj EU/non-EU zemlji, istu kolicinu cete platiti 1.5 EUR. Razlika je znacajna, zar ne? Kakav dobar nacin da utisnete u ljude stimulans da pomazu domacu poljoprivredu! :) Inace je organski proizvedene hrana nesto sto se visoko cjeni. Preporuka koju mi je jedan austrijski kolega dao je da kupovinu obavljam u Sparu. Kaze, Spar za razliku od Bille ima jasno naznaceno poreklo namirnice na pakovanju. Sto se tice mesara, jos uvek nisam nasao ni jednu. Meso kupujem u Sparu, kilogram junetine je oko 10 EUR, organsko meso kosta oko 30 EUR/kg.
Meni je licno posle uobicajenih vikend poseta Ideji, Rodicu i Maxiju u Beogradu trebalo dosta vremena da se naviknem na prodavnice u Becu. Naime, ovje u manjim prodavnicama necete naci uglavnom nista osim hrane i pribora za higijenu. Za velike kupovine preporucujem InterSpar koji je veliki brat Spara/EuroSpara i koji podseca na nase megamarkete.
Nedeljom radi samo par supermarketa u celom gradu i jedna od njih je na Julius Tandler Platzu (Billa). Interesantno je da prehrambene proizvode u Billi mozete kupiti svaki dan u periodu od 6:00 do 22:00 dok pribor za licnu higijenu zatvore resetkama od 06:00 do 08:00 radnim danom i celi dan nedeljom.